Bugun...
Bizi izleyin:


  SEDAT ÇAĞLAR


  Facebookta Paylaş

  HİÇ OLMAK
  Tarih: 26-08-2021 08:57:00 Güncelleme: 26-08-2021 08:57:00


  Hiç Olma seviyesine gelebilecek miyiz acaba? Hiç olmanın Olgunluğuna ulaşabilecek erdemde olabilecek miyiz? Allah’a yalvarırken ellerimi semaya açtığımda en büyük dualarımdan biri de hiç olmanın seviyesine ulaşabilmektir.

  Horasan evliyalarından Mevlana, Şems Tebrizi, Taptuk Emre, Yunus Emre, Hacı Bektaşı Veli, Sarı Saltuk hepsi hiç olmayı arzulamışlardır. Hepsinin dünya görüşü hiç olmak üzerinedir. Dünyanın şekilden ibaret olduğu, maddiyatın ezelden ebede sadece bir yalandan ibaret olduğu, gerçek dünyanın maneviyatla var olduğu evliyaların hayat felsefesinden ince ince işlenmiştir.

  Dünya tarihi, maddiyatın gelip geçici olduğunun ve bugünün varlığını yarının yokluğuna dönüşebileceğinin hikâyeleri ile doludur. Hayatta sahip olunan zenginliklerin Allah’ın kulunu sınamak için verdiği bir sebepten ibaret olduğu aşikârdır tıpkı yoklukta olduğu gibi.

  Bu dünya kimleri görmedi ki, Mısır’ın Firavunu başta olmak üzere makamın, zenginliğin, tahtın boş bir göz boyama olduğu, tevekkülün ve takvanın hem bu dünyada hem de ahirette gerçek makam ve zenginliğin sahibi olduğu bir gerçektir.

  Dünyada mülkün ve makamın gücünü elinde bulunduran Hem sultan olan hem de peygamber olan Sultan Süleyman’a bile bu dünya baki olmamıştır. Şiirlere, türkülere konu olan şey dünyanın Sultan Süleyman’a dahi kalmadığıdır.

  Dünya var olduktan bu güne kadar, İlk yaratılan insan Hz Âdem’den bu güne kadar bu dünya nice insanları misafir etmiş, nice yolculara tanıklık yapmıştır. Ortalama 70 sene bir insan ömrü olduğuna göre, bu dünya 70 sene de bir kendini yenilemektedir. İnsan nefsine bakıldığında sanki dünya var oldukça ebediyen yaşayacağını sanıp kendini kibir ve böbürlenen bir kişiliğin içine atmaktadır. Oysaki bu dünya bu filmi belki milyar kez izlemiştir. Büyüklenme kibir küçük görme bu dünyanın renkli yansımasından başka bir şey değildir ve birçok insan bu yansımanın yanılgısına düşmektedir.

  Şimdi uzaydan çekilen dünya resimlerini şöyle bir gözümüzün önüne getirelim. Yâda dünyadan çekilen uzay fotoğraflarını. Bir de Uçak seyahati yapanlar için söylüyorum uçaktayken kuş bakışı yeryüzüne bir baksınlar. İnsanlar bir nokta tanesi kadar gözükmektedirler. Uzaydan dünyaya baktığında dünya sadece bir nokta olarak gözükmekledir. Ve dönüp baktığımızda yılların nasıl geçtiğini şöyle bir düşünelim. Ya da akrabalarımızdan çevremizden bu dünyadan göçüp gidenlere bir bakalım. Ya da aniden ölüp gidenlere bir bakalım dünyanın koşuşturması içindeyken ticareti, alışverişi işi, çocukların okulu, yeni araba alım, üstüne kıyafet alacağını, düşünürken birden ölüp giden insanları bir gözünüzün önüne getirin. Bütün bunlar bize insanlığın ve bu dünyanın bir hiçten ibaret olduğunu göstermektedir.

  Gerçekten hepimizi bir hiçiz. Ama birçok insana baktığında kendini çok önemsenen çok önemli vaz geçilmez çok büyük bir kudretin ve zenginliğin ya da büyük bir makamın sahibi gibi görmektedir. Oysaki sadece bekçi oldukları ve bu tür güç ve makamın bir göz boyamadan ibaret olduğu ve bu sınavı geçebilmek için bir sebep olduğunun bilincine varmadan geçip gitmektedir hayatlar.

  Yakın tarihimiz nice hükümdarların hazin sonlarıyla doludur. Nice zenginlerin yoklukla muhtaçlıkla hayatlarının sona erdiği hikâyelerle doludur. Saddam Hüseyin, Muammer Kaddafi bunların trajik örnekleri arasında yer almaktadır.

  Evet, hiçlik makamının sonunda bizleri bekleyen ödülün cennet olduğunu biliyorum. Hiçlik makamının iki temel taşının tevekkül ve takva oluğunu da biliyorum.

  Horasan evliyalarının izinden gidecek dünya görüşünü Allah’ın aklımıza ve kalbimize hediye etmesi dileğiyle…

   

   

  FACEBOOK YORUM
  Yorum

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

  ÇOK OKUNAN HABERLER
  SON YORUMLANANLAR
  FOTO GALERİ
  • ATATÜRK RESİMLERİ
   ATATÜRK RESİMLERİ
  FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  • NİĞDE ANADOLU FK 5 YEDİ
   NİĞDE ANADOLU FK 5 YEDİ
  • GÖÇMENLER TAKSİLERLE TAŞINIYOR
   GÖÇMENLER TAKSİLERLE TAŞINIYOR
  VİDEO GALERİ
  YUKARI