Bugun...
Bizi izleyin:


  SEDAT ÇAĞLAR


  Facebookta Paylaş

  TEMİZ BİR NİĞDE GERİ DÖNÜŞÜM İLE MÜMKÜN MÜ?
  Tarih: 16-06-2022 10:36:00 Güncelleme: 16-06-2022 10:36:00


  Geri dönüşüm, çağımız dünyası için hayati öneme sahiptir. Geri dönüşüm ile birlikte dünya daha yaşanabilir hale gelebilir ve yeni hammaddeler kullanmadan atıklar ve çöpler ekonomiye kazandırılabilir.

  Geri dönüşümün bizlere kazandıracağı birinci şey, çevre temizliği olacaktır. Çöplerin sınıflandırılarak ayrıştırılması ve geri dönüşüm tesislerinde tekrardan hammadde olarak kullanılması daha temiz bir dünyada yaşamayı insanoğluna sunacaktır. Doğa kendisine tehdit olan çöplerden ve atıklardan kurutulacaktır. Ve yeryüzü, denizler daha temiz ve yaşanabilir hale gelecektir.

  Geri dönüşüme kazandırılan her şey, milli servet ve ekonomik kazanç olacaktır. Doğadaki hammaddeler tüketilemeden daha önce kullanılan, çöp ve atık haline gelmiş ürünler tekrardan hammadde olarak üretime dâhil edilecektir. Bu geri dönüşüm teknolojisi tam olarak kazan kazan olarak adlandırılabilir. Çünkü hem doğa çöp ve atıktan kurtulurken hem de doğadan yeni hammadde almadan bu çöp ve atıklar hammadde olarak üretime kazandırılmaktadır. Plastik sanayindeki geri dönüşüm bunlara en güzel örnek olacaktır. Çünkü plastik doğada kaybolması yüzyıllar alacak olan atıklardan bir tanesidir. Plastiğin ve naylonun tekrardan geri dönüşüm marifeti ile ekonomiye kazandırılması çok önemlidir. Buna ikinci bir örnek te kâğıt olabilir. Kâğıt üretimi için binlerce ağaç kesilmekte ve kâğıt ve kâğıt ürünlerinde kullanılmaktadır. Geri dönüşüm ile birlikte kâğıt üretmek için kâğıt ve kâğıt ürünlerinden oluşan çöpler ve atıklar kullanılmaktadır. Böylece binlerce ağaç kesilmekten kurtulmuş durumdadır. Yine geri dönüşüm sanayi için demirden bakıra, profile, PVC’ye, hurda diye adlandırdığımız her şeye kadar faaliyet göstermektedir.

  Hem çevre temizliği hem de ekonomi için bu denli önemli olan geri dönüşüm sektörünün ilimizde canlanması için gerekli fizibilite çalışmaları yapılmalıdır. Gerekli    ar-ge çalışmaları gerçekleştirilmelidir. Organize sanayi bölgelerinde kurulacak olan geri dönüşüm tesisleri için girişimciler davet edilebilir. Evrak ve diğer prosedürlerde kolaylıklar sağlanabilir. Zaten kalkınmada öncelikli iller arasında olan Niğde ilinde bunların üstüne yeni teşvik, destekleme ve hibelerle yatırımcılar çekilebilir. Son dönemde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde geri dönüşüm üzerine birçok yeni tesis kurulması ve kurulmakta olması sevindirici bir durumdur. Bu faaliyet konusunda çalışacak yeni yatırımcıların ilimize çekilmesi ilimiz ekonomisi ve istihdamı için önem arz etmektedir.

  Geri dönüşüm konusu her şeyden önce sosyal sorumluktur. Sosyal sorumluluk bilinci ile geri dönüşümün ilimizde daha fazla yer kaplaması ilimiz için memnuniyet verici olacaktır. Günümüzde Niğde Belediyesinin geri dönüşüm yoluyla elektrik üretmesi takdire şayan ve alkışlanacak bir gelişmedir. Atık ve çöplerin doğadan temizlenmesi gelecek için ve yaşanabilir bir dünya için çok önemliyken, elektrik gibi çağımızın en önemli enerji kaynaklarının belki başında yer alacak bir enerjiyi geri dönüşümle üretmek sadece ayakta alkışlanır.

  Bu gün dünyayı çöplerden temizlemek için milyarlarca lira bütçe harcanırken, çöpleri doğadan temizleyip ekonomiye kazandırmayı ben kutsal bir görev olarak görüyorum.  Bu yazı 538 defa okunmuştur.

  FACEBOOK YORUM
  Yorum

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

  ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
  SON YORUMLANANLAR
  FOTO GALERİ
  • ATATÜRK RESİMLERİ
   ATATÜRK RESİMLERİ
  FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  • GÖÇMENLER TAKSİLERLE TAŞINIYOR
   GÖÇMENLER TAKSİLERLE TAŞINIYOR
  VİDEO GALERİ
  YUKARI